Obsah

Přihlášení na konferenci

Kontakt

Pro náš dům, z.s.

Veveří 102

616 00 Brno

www.pronasdum.cz

www.ospronasdum.cz

Odběr zpravodaje

Vnitřní prostředí v bytovém domě

Obnova bytového domu sebou přináší značná pozitiva. Ve většině případů dochází k výraznému snížení energetické náročnosti. Ano, toto je jasný a jednoduše měřitelný důvod. Obnově, respektive průběžné údržbě domu se musíme však věnovat stále. Proč?

Možná jste slyšeli zprávy o tom, že po zateplení se objevily plísně, že za „to“ může zateplení. Ne, zateplení za to nemůže. Je nutné si uvědomit, že po zateplení pláště, výměně oken dochází k výrazným změnám v rámci vnitřního prostředí budovy. Se snahou minimalizovat tepelné ztráty domu, jej vlastně dokonale utěsníme. Dřívější „přirozená“ ventilace způsobená právě netěsnostmi je odstraněna. Ba co víc, díky zastarávání a nefunkčnosti vnitřních systémů vzduchotechniky jsme začali bydlet v hermeticky uzavřeném prostoru. To je daň za snížení nákladů na topení. To je daň za nefunkční prvky vzduchotechniky. To je i daň za zrušené sušárny. Jak se říká, každá mince má strany. Tedy odpovědí a snad i řešením může být to, že dům, nezateplíme. Co se stane? V podstatě nic, pouze náklady na topení budou takové, že snížíme teplotu v bytech a ejhle, vlhkost a plísně jsou zde i bez zateplení. V tomto případě se totiž jedná o velmi jednoduchou fyziku.

Vnitřní klima však není pouze o vlhkosti a plísních. Vnitřní klima je také o pachu. O pachu? Jistě znáte případy, kdy smažení řízků v jakémkoli bytě je cítit po celém domě. A přiznejme si, že řízek je v podstatě celkem příjemná vůně. Mnozí z nás mají rádi pochoutky, které jiným nevoní. Nefunkční vzduchotechnika, nejlépe doplněná individuálním odtahem par je dokonalým zdroj „zavonění“ domu.

Ba co víc. Naše systémy vzduchotechniky a tím i vnitřní klima jsou zaplněny stoletým prachem, spojeným různými omastky. Jsou zdrojem nejen pro vývoj plísní, představují však i dokonalé požární riziko.

Přidejme k tomu také problematiku bytových jader. Měli jste někdy odstavenou kuchyňskou linku, nebo vanu od umakartového jádra? Pokud ne (a jsem přesvědčen, že většina z nás neměla), dovedete si představit co vše s t prostorách za linkou, či vanou nachází? Dokonalý zdroj pro různé mikroorganismy. Byť je nevidíme, jsou součástí našeho vnitřního prostředí, prostředí ve kterém žijeme a vychováváme své děti.

A vnitřní prostředí jsou také výtahy. Řeknete si výtah? Bohužel ano, i výtah. Ten je svým způsobem součástí sociologického prostředí. Prostředí našich vztahů. Tušíte jistě, že nefunkční výtah vztahy v domě dokáže pěkně nabourat.

Mohl bych samozřejmě pokračovat dál, ale raději vás zvu na konferenci, kde o naznačených problémech bude druhý blok konference Tepny domu 2017.

 

Autor: Ing. Petr Němec,

Pro náš dům, z.s.